top of page

Zelená ekonomika: Výroba materiálov a technológií pre obnovu budov zamestnáva tisícky ľudí v regiónoch na Slovensku

7. 5. 2024

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

Zelená ekonomika prináša na Slovensko už dnes ekonomické pozitíva. Obnova budov nie je len o znižovaní emisií, zlepšení energetickej efektívnosti a kvality budov. Výstavba a obnova budov na Slovensku predstavovala v roku 2023 viac ako polovicu celkovej stavebnej produkcie. Obnova budov zamestnáva takmer 45 tisíc pracovníkov. Investície do obnovy budov sú schopné podporiť ďalšie odvetvia ekonomiky a podporiť rozvoj v regiónoch a zamestnanosť.

Obnova budov je často vo verejnom priestore vnímaná ako nástroj, ako cez zlepšenie energetickej efektívnosti znížiť účty za energie. Málo sa však hovorí o tom, že aj na Slovensku máme výrobné závody, ktoré zamestnávajú množstvo ľudí v regiónoch. To je jeden z konkrétnych príkladov rozvoja zelenej ekonomiky a dôvod, prečo hovoríme o týchto opatreniach ako o príležitosti pre Slovensko rozvíjať cez jedno opatrenia viacero oblastí,” povedala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

Výstavba a obnova budov na Slovensku predstavovala v roku 2023 viac ako polovicu celkovej stavebnej produkcie. Obnova budov sa podieľa na slovenskom HDP príspevkom vo výške až 1,6 miliardy eur ročne. To do verejného rozpočtu prináša 400 miliónov eur a zamestnáva takmer 45 tisíc pracovníkov. Z renovácií benefitujú stovky a tisícky mikropodnikov a malých firiem, ale aj desiatky stredných a veľkých firiem so svojimi závodmi na výrobu stavebných výrobkov a technológií. Okrem tradičnej výroby tepelných izolácií, okien a ďalších stavebných výrobkov sa Slovensko za ostatné roky stalo veľmocou vo výrobe tepelných čerpadiel.


Len spoločnosť Danfoss zamestnáva 1 727 zamestnancov a to v štyroch fabrikách (Považská Bystrica a Dubnica, Vrbové a Zlaté Moravce). Spoločnosť vyrába energeticky úsporné technológie s cieľom vytvárať zdravšiu a príjemnejšiu klímu v našich budovách a domácnostiach. Výrobný závod spoločnosti Velux v obci Malé Bielice pri Partizánskom zamestnáva viac ako 450 ľudí. Jeho výroba sa sústreďuje na bezúdržbové strešné okná na šikmé a ploché strechy, strešné výlezy a svetlovody. Je jedným zo 17 výrobných závodov spoločnosti Velux po celom svete.


V Novej Bani je závod na výrobu kamennej minerálnej vlny s dlhoročnou tradíciou na Slovensku a v regióne je najväčším zamestnávateľom. „Obnova budov sa nedá outsourcovať do iných krajín, budovy sú kostrou lokálnej ekonomiky. Podpora ich obnovy je jedným z najefektívnejších a najspravodlivejších opatrení, aké môže vláda ktorejkoľvek krajiny prijať na podporu ekonomického rozvoja. Ako najväčší výrobca tepelnej izolácie potrebujeme poznať dlhodobú víziu vlády,“ uviedol Radek Bedrna, výkonný riaditeľ za východnú Európu spoločnosti Knauf Insulation.


Poznať, čo vláda v tejto oblasti dlhodobo plánuje, umožní spoločnostiam naplánovať výrobu alebo inovácie, aby vedeli tieto predstavy naplniť. Investícia sto miliónov eur do obnovy budov dokáže aj vďaka zvýšeniu daňových príjmov priniesť príjmy verejnej správy až vyše 30 miliónov a podporiť 3 500 pracovných miest. Vzhľadom k širokému dodávateľskému reťazcu sú investície do obnovy budov schopné podporiť rôzne odvetvia ekonomiky od malých živnostníkov po rôznych subdodávateľov.


Foto: Knauf Insulation (výrobný závod Nová Baňa)
bottom of page